Czym się zajmuje podolog?
Troska o stopy nie powinna ograniczać się wyłącznie do robienia pedicure. Istotne jest bowiem nie tylko to, jak wyglądają stopy, ale też w jakiej są kondycji. Wszelkie uszkodzenia skóry warto konsultować, aby ustalić, co jest przyczyną zmian. Bakterie, stany zapalne – to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić podologa. Zobacz, kim jest ten specjalista i jak może Ci pomóc.
Kto to jest podolog?
Podolog to specjalista, który zajmuje się chorobami stóp. Wszelkie dolegliwości w obrębie tej części ciała wymagają konsultacji i diagnozy. W tym celu wykorzystuje on wiedzę zdobytą podczas studiów medycznych, a dotyczącą dermatologii, diabetologii oraz reumatologii. Podolog nie jest lekarzem, choć do posługiwania się tym tytułem niezbędne jest ukończenie studiów wyższych na tożsamym kierunku. Na pewno warto rozszerzać zdobytą wiedzę o dodatkowe kursy czy szkolenia, szczególnie że branża się zmienia i rozwija, pojawiają się coraz to nowsze metody leczenia i pielęgnowania stóp.
Jakie zabiegi wykonuje podolog?
Podolog prowadzi kompleksowo pacjentów, którzy skarżą się na zmiany wizualne oraz ból czy dyskomfort w obrębie stóp. Począwszy od diagnostyki, przez postawienie diagnozy, aż po zaplanowanie, wdrożenie i prowadzenie leczenia, pacjent pozostaje pod jego opieką.
Podolog wykonuje szereg zabiegów związanych z poprawą kondycji oraz wyglądu stóp i paznokci. Zalicza się do nich:
- specjalistyczny pedicure,
- rekonstrukcja płytki paznokcia,
- usuwanie zrogowaceń,
- profesjonalny masaż stóp,
- usuwanie odcisków,
- usuwanie wrastających paznokci,
- leczenie grzybicy,
- regenerowanie popękanej skóry na piętach,
- leczenie stopy cukrzycowej.
Najważniejsze jest poznanie, co leży u przyczyn problemu i zlikwidowanie właśnie powodów, a w dalszej kolejności objawów i dyskomfortu, jaki one powodują.
Aby leczenie było jak najbardziej trafione, skuteczne i przynoszące sukcesy, warto rozszerzyć diagnostykę o dodatkowe badania. Te odbywają się często z wykorzystaniem sprzętu sterowanego komputerowo. Wyróżniamy np. badania na podobaroskopie, czyli macie podłączonej do komputera. Diagnoza komputerowa to także badanie na podoskopie czy pantografie. Oczywiście umiejętności podologa okażą się niezbędne do przeprowadzenia badania podstawowego, czyli fizycznego.
Jak często korzystać z podologa?
Częstotliwość korzystania z usług podologicznych zależy przede wszystkim od tego, z jakim problemem się mierzysz i jaka jest skala zmian na stopach. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów rekomendowane jest częstsze odwiedzanie gabinetu, a oprócz tego przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji. Częstotliwość spotkań, podobnie jak sposób leczenia i rodzaj zabiegów zawsze należy ustalić indywidualnie z podologiem prowadzącym.
Do podologa warto udać się, gdy zaobserwujesz zmiany w obrębie stóp. Zazwyczaj o infekcjach płytki paznokciowej świadczy jej kruchość i zmiana barwy, a także nieprzyjemny zapach. Piekąca, popękana skóra, czasem nawet otwarte, trudne do wygojenia rany wymagają specjalistycznej konsultacji. Z problemami nie zawsze poradzisz sobie z pomocą ogólnie dostępnych kosmetyków.