Drenaż limfatyczny – co to jest i kiedy warto go wykonać?

gabinetach kosmetycznych często można napotkać ofertę drenażu limfatycznego. Co to za zabieg, na czym polega i jakie są wskazania do jego wykonania?

Co to jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to innowacyjna technika masażu mająca na celu poprawę przepływu limfy w ciele. Taka metoda pomaga usunąć z ciała nadmiar toksyn i płynów, które mogą zaburzać funkcjonowanie różnych układów i narządów. Drenaż limfatyczny polecany jest jako wsparcie niektórych chorób i stanów skutkujących zastojem limfatycznym, np. po przebytych operacjach lub u pacjentów z cukrzycą. Zabieg można wykonywać także w celu zredukowania cellulitu oraz wspomagania procesów odchudzania.

Drenaż limfatyczny może być wykonywany na różnych obszarach ciała. Specjalistyczny masaż oddziałuje na skórę już od głębszych warstw, dlatego może okazać się pomocny w przypadku przyspieszenie procesów regeneracyjnych po treningu.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny wykonywany jest za pomocą delikatnych, rytmicznych ruchów masażu, które skierowane są wzdłuż kierunku przepływu limfy. Technika ta angażuje specjalne chwyty i manipulacje, które pomagają pobudzić ruch limfy przez naczynia limfatyczne i węzły chłonne. Masażysta wykonuje lekkie, kontrolowane naciski na skórę, co sprzyja usuwaniu nagromadzonej limfy i poprawie krążenia limfatycznego.

Wykonanie profesjonalnego drenażu limfatycznego wymaga odpowiedniej wiedzy i znajomości technik masażu, dlatego zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego masażystę. Cały proces powinien być dla pacjenta przyjemny i relaksujący. Przed przystąpieniem do działania specjalista sprawdza, czy skóra pacjenta jest czysta i sucha, a następnie pomaga w ułożeniu ciała w pozycji drenażowej w taki sposób, aby wykonanie masażu na określonej powierzchni ciała było jak najbardziej komfortowe.

Kto powinien zdecydować się na drenaż limfatyczny?

Zabieg wspomaga przepływ limfy i usuwanie toksyn z organizmu. Drenaż sprzyja poprawie kondycji skóry i usprawnia krążenie. Wykonanie drenażu limfatycznego zaleca się w celu:

  • redukcji zastojów limfy związanych z chorobami lub stanami po operacjach i zabiegach;
  • redukcji cellulitu;
  • wspomagania odchudzania;
  • poprawy funkcjonowania układu odpornościowego;
  • wspomagania terapii cukrzycy.

Jakie są efekty drenażu limfatycznego?

W przypadku dobrze przeprowadzonej terapii pod okiem doświadczonego specjalisty już po kilku sesjach można zauważyć rezultaty drenażu limfatycznego takie jak:

  • redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej;
  • poprawę elastyczności skóry;
  • lepsze samopoczucie związane z oczyszczeniem organizmu z toksyn;
  • szybszą regenerację po treningu;
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych na obszarach objętych masażem.

Efekty zabiegu uzależnione są od indywidualnych predyspozycji oraz stanu pacjenta.

Choć drenaż limfatyczny jest w większości przypadków bezpieczny, wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu wyróżniamy: zakrzepicę, choroby nowotworowe, zaawansowaną miażdżycę, ostre infekcje wirusowe i bakteryjne, otwarte rany w miejscu, w którym ma zostać wykonany zabieg.